Nepřestaňte! 5 důvodů, proč se vzdělávat po celý život

Jistě máte stále v paměti ty časy, kdy jste se v neděli večer s nechutí učili do školy na následující týden. Mnozí berou ukončení školních let jako svobodu od učebnic a skript, pokud však chceme uspět a vést kvalitní a šťastný život, měli bychom se vzdělávat neustále.

„Každý, kdo se přestane učiť, je starý, nech mu je 20 anebo 80. Každý, kdo se stále učí, zůstává mladý.“ Henry Ford

Jak se stát úspěšným? Odpověď na tuto otázku hledáme v knihách, kurzech, webinářích či blogách.
Když začneme analyzovat zvyky těch nejúspěšnějších ve svém oboru, mají jedno společné – vzdělávají se.

Bill Gates přečetl 50 knih ročně, Mark Zuckerberg přečetl jednu knihu každé dva týdny, Warren Buffett strávil 80% svého pracovního času čtením. Úspešní lidé se zaměřují na sebevzdělávání.

„Pro život, ne pro školu se učíme.“ Seneca

Pravidla se změnila. Zatímco před několika lety jsme mohli mít zaměstnání na celý život, v dnešní době to už neplatí. Doba je rychlá, informací přibývá. A výhodu má v rukou ten, kdo má vědomosti.

Díky informačnímu věku už nemusíme pro nové vědomosti chodit daleko . Stačí si otevřít internetový prohlížeč a máme přístup k obrovskému množství těch nejdetailnějších informací. Na trh se dostávají knihy zaměřené na seberozvoj a odborná literatura. Můžeme navštívit přednášky a konference, anebo se můžeme pohodlně usadit do křesla a podívat se online na webinář a vybrat si téma, které nás zajímá a o kterém se chceme dozvědět více.

Proč se vzdělávat po celý život? Zde je 5 důvodů: 

1. Vzděláváním se otevírá mysl

Čím více se učíme, tím více si rozšiřujeme nejen své vědomosti, ale i názory. Dívat se na určitý problém i z jiné strany nám pomáhá rozšířit si naše chápání a porozumění, prohlubuje se naše empatie.

2. Vzdělávání nám pomáhá přizpůsobit se změnám

Nic není stálé a dnešní doba se mění obrovskou rychlostí. Čím jsme starší, tím hůř se nám přizpůsobuje novým podmínkám. No a právě díky vzdělávání, se učíme flexibilitě a schopnosti přizpůsobit se.

3. Vzdělávání vydělává

Vědomosti mají ohromnou cenu – ten, kdo je má, je ve výhodě. Či už jste zaměstnanec, anebo podnikatel, získávání nových vědomostí vám vytvoří zisk.

4. Vzdělávání vytváří nové vztahy

Díky zajímavým skupinám, seminářům a různým dalším sdružením, můžeme navazovat nové vztahy, které ještě více upevní naši chuť po nabývání nových vědomostí.

5. Vzdělávání naplňuje náš život

Když se vzděláváme, rosteme. Nezískáváme jen nové informace a nové vztahy, ale náš život se zlepšuje i po dalších stránkách. Jsme zvědavější, máme focus na to, co nás zajímá a přestáváme řešit nepodstatné záležitosti. Náš život má větší smysl, nové vědomosti do něj přinášejí rados, vášeň a naplnění.

„Nikdy jsem nedopustil, aby škola stála v cestě mému vzdělání.“ Mark Twain

Nikdo není příliš starý na to, aby se začal vzdělávat. Můžete začít navštěvovat různé sdružení, zapsat se do zajímavého kurzu, přijít na seminář, anebo se sebevzdělávat pomocí knih a informací online z pohodlí vašeho domova. Jakýkoliv způsob si zvolíte, vzděláváním se obohatí váš život.